2012 PA Coaches All-State Softball

2012 Pennsylvania Softball Coaches Association All-State
Class AA

FIRST TEAM
Player of the Year: 
Taylor Parker (Jr.), Warrior Run

Position

Name

Grade

School

Pitcher

Ethel Santai

Jr.

Pine Grove

 

Raven Rozantz

Jr.

Fairview

 

Amanda Furst

Sr.

Neshannock

Catcher

Amanda Daneker

Jr.

Loyalsock

 

Katie Grover

Sr.

Montrose

First Base

Jackie Clemens

Jr.

Warrior Run

 

Meg Bolton

Sr.

Christopher Dock

Second Base

Madison Newhouser

Sr.

North Schuykill

 

Maddy Grimm

Jr.

Ligonier Valley

Shortstop

Tiffany Opplinger

Sr.

Lake-Lehman

 

Holly Seiz

Sr.

Christopher Dock

 

Michele Duffy

Sr.

Philipsburg-Osceola

Third Base

Maggie Gola

Sr.

Nanticoke

 

Caitlyn Dengler

Sr.

Burgettstown

Outfield

Darian Brenner

Jr.

Annville-Cleona

 

Kate Blattenberger

 

Central

 

Ange Hillan

Sr.

Nanticoke

 

Aisha Goss

Jr.

Philipsburg-Osceola

 

Katie Jackson

Sr.

Troy

 

Amanda Kemmerling

Jr.

Pine Grove

 

Michelle Reikert

Sr.

Palmerton

Designate Player

Danielle Tuzinski

Sr.

Hanover Area

 

Casey Ditzler

Sr.

Annville-Cleona

SECOND TEAM

Position

Name

Grade

School

Pitcher

Alissa Steier

Jr.

Lakeland

 

Katelynn Burge

Jr.

Philipsburg-Osceola

 

Keli Krause

Sr.

Christopher Dock

Catcher

Carly Gonder

Jr.

Philipsburg-Osceola

First Base

Mackenzie Burge

Fr.

Philipsburg-Osceola

 

Megan Bowser

 

Titusville

Second Base

Ashleigh Bair

Jr.

Loyalsock

 

Kassy Beckage

Sr.

Pen Argyl

Shortstop

Sammy Gow

Sr.

Nanticoke

 

Koryn Wickwire

Soph.

Towanda

 

Delaney Cortazzo

Jr.

Jeannette

Third Base

Kaitlin Pasierb

 

Harbor Creek

 

Kim Finley

 

Titusville

Outfield

Katie Kowalski

Sr.

Nanticoke

 

Heather Reichenback

 

Harbor Creek

 

Alie Perz

Sr.

Greensburg Central Catholic

 

Stacey Warga

Jr.

Holy Redeemer

 

Michalla Martin

Sr.

Fairview

 

Alyssa McMurtrie

Jr.

Montour

Designated Player

Sarah March

 

Williamsport

 

Abby Showers

Fr.

Philipsburg-Osceola

HONORABLE MENTION
Emily Smull (Soph., P) Pen Argyl, Kayla Kupniewski (INF) Fairview, Michelle Potenzianni (Sr.), Seton-LaSalle, Casey Ulmer (INF) Loyalsock, Jocelyn Gula (Sr., INF) Mount Pleasant, Alyssa Brosius (Sr., 1B) Upper Dauphin, Marie Johnson (Soph.) Titusville, Amber Bingaman (Soph.) Upper Dauphin, Megan Sindlinger (INF) Linesville, Taylor McKnight (SS) Central, Megan Miller (Sr., P) Hughesville, Katie Kustanbauter (Sr., DP), Hughesville, Brittany Karpinski (C ) Bloomsburg, Sarah Ross (Soph., P) Dunmore, Mary Cate Scott (Sr., P) Lansdale Catholic, Carly Mellinger (Soph., OF/INF) Greensburg Central Catholic

 

2012 Pennsylvania Softball Coaches Association All-State
Class A

Player of the Year:  Blaire Lauthers, Fannett-Metal, Jr.

Position

Name

Grade

School

Pitcher

Mallory Tomaschik

Jr.

Southern Columbia

 

Kayla Briggs

Jr.

Chartiers-Houston

 

Ronette Claar

Sr.

Claysburg-Kimmel

Catcher

Colby Miller

Sr.

Chartiers-Houston

 

McKenzie Popatak

Jr.

Sharpsville

First Base

Morgan Cullen

Sr.

Bristol

 

Makayla Adams

Fr.

Pius X

Second Base

Courtney Machamer

Sr.

Williams Valley

 

Jamie Cekada

Jr.

Conemaugh Valley

Shortstop

Kirstin Blass

Jr.

Southern Columbia

 

Ashlee Darby

Sr.

Vincentian

 

Calla Martin

Soph.

Northeast Bradford

Third Base

Liz Gonzalez

Sr.

Pius X

 

Molly Demchak

Sr.

Curwensville

Outfield

Hannah Cole

Sr.

Muncy

 

Juli Weber

Jr.

Tri-Valley

 

Sarah Walasavage

Jr.

Minersville

 

Allie Taylor

Fr.

Serra Catholic

 

Shelby Proctor

 

Cochranton

 

Elizabeth Stiffler

Soph.

Conemaugh Valley

Designated Player

Taylor Hoffman

Fr.

Southern Columbia

 

Morgan Palmer

Sr.

Canton

SECOND TEAM

Position

Name

Grade

School

Pitcher

Chelsie Souto

Soph.

Northeast Bradford

 

Natalaya Smarra

 

Sto-Rox

 

Andrea Lash

Jr.

Frazier

Catcher

Lindsey Osborne

 

Carmichaels

 

Kaley Crohe

Sr.

Bristol

First Base

Kendra Strum

Soph.

Christian Academy

Second Base

Mary Angus

Soph.

Conamaugh Valley

 

Aubrey Polochak

Sr.

Shade

Shortstop

Alexis Silverstone

 

Frazier

 

Morgan Berardi

 

Carmichaels

 

Laci Holdren

Sr.

Wyalusing

Third Base

Emily McCabe

Jr.

Portage

 

Kara Sainato

Jr.

Lincoln

Outfield

Morgan Rosenberg

Fr.

Pius X

 

Priscilla Weimer

Jr.

Bristol

 

Amanda Bowers

Sr.

West Middlesex

 

Brittany Strothers

Jr.

Frazier

 

Alexis Livingston

Jr.

Frazier

Designated Player

Rebecca Hite

 

Montgomery

 

Rachel DiBartolomeo

Jr.

Saegertown

HONORABLE MENTION
Cameron grimes (Sr., P) Carmichaels, Christina Mignot (Sr., P) St. John Neumann, Rachel Linso (Sr., P) Northwest, Crystal Good (Soph., C) Muncy, Megan Sindlinger (Sr.) Linesville, Arianna Hanley (Jr., P) Saegertown, Kaitlyn Warzel (Sr., C) Montgomery, Natalie Lamoreaux (DP) Muncy, Alana Androvette (OF) St. John Neumann, Krierstin Warsel (INF) Montgomery, Suzy Bernstein (Jr., INF) Friends Central, Leann Bell (Sr.) West Branch, Makayah Holbert (Jr., INF) Northeast Bradford, Savanah Brosky (Sr., C) Brockway, Stacey Herzog (Sr., INF) Smethport