2019 BAL Boys Basketball All-League Selections

2019 Bicentennial Athletic League
Boys Basketball All-League Selections

Independence

First Team

First Name

Last Name

Grade

School

Shane

Cohen **

12

Lower Moreland

Forrest

Keys

12

Lower Moreland

Max

Scott

12

Church Farm

Jack

Rittenmeyer

12

Holy Ghost Prep

Topher

Taylor

12

New Hope Solebury

Second Team

First Name

Last Name

Grade

School

Jordan

Zoubroulis

12

Lower Moreland

Joey

Cerrutti

12

Lower Moreland

Kevin

Henehan

12

MaST Charter

Greg

Calvin

12

Holy Ghost Prep

Greg

Sylvester

12

Holy Ghost Prep

Honorable Mention

First Name

Last Name

Grade

School

Demetrius

Lilley

9

Church Farm

Tyler

Mish

11

Holy Ghost Prep

Sean

Sylvester

12

Holy Ghost Prep

Jake

Himmelstein

12

Lower Moreland

** MVP

Coach of the Year:  Rick Fedele, New Hope Solebury

 

Presidents

First Team

First Name

Last Name

Grade

School

Jackson

Scialanca **

12

Dock Mennonite

Nolan

Bolton

12

Dock Mennonite

Carter

Kelley

12

Bristol

Rye

Ahronson

12

Valley Forge Military Academy

Jackson

Piotrowski

11

Delco Christian

Second Team

First Name

Last Name

Grade

School

Darius

Ellis

11

Dock Mennonite

Jay

Winterstein

12

Calvary Christian

Matt

Daulerio

11

Valley Forge Military Academy

Obinna

Nwabodo

11

Delco Christian

Jacob

Bronkema

12

Delco Christian

Honorable Mention

First Name

Last Name

Grade

School

Ralph

Saint-Fleur

11

Dock Mennonite

Jesse

Doran

11

Calvary Chrisitian

Brandon

Osafo

12

Valley Forge Military Academy

Tyler

Rossini

12

Delco Christian

Mehki

Crooks

10

Morrisville

** MVP

Coach of the Year:  Rich Casey, VFMA

 

Constitution  

First Team

First Name

Last Name

Grade

School

Lyle

Tipton **

12

Phil-Mont Christian

Tehron

Phillips

12

The Christian Academy

Carson

Curry

12

Plumstead Christian

Derian

Bradford

12

Faith Christian

Trevor

Brockwell

12

Jenkintown

Second Team

First Name

Last Name

Grade

School

Grant

Sareyka

11

The Christian Academy

Drew

Grow

12

Plumstead Christian

Daniel

Olinger

12

Phil-Mont Christian

Owen

Bradford

12

Faith Christian

Josh

Forker

12

Faith Christian

Honorable Mention

First Name

Last Name

Grade

School

Jourdan

Greene

11

The Christian Academy

Sam

Geathers

11

The Christian Academy

Luke

Sareyka

12

The Christian Academy

Trevor

Tipton

10

Phil-Mont Christian

Cade

Lafferty

12

Jenkintown

Isaiah

Robinson

12

Faith Christian

** MVP

Coach of the Year:  Malik Walker, TCA